Oproject

Modernizacje i naprawy wciągników oraz wciągarek

Modernizacje i naprawy wciągników czy wciągarek są zazwyczaj mniej złożone niż te same czynności wykonywane w stosunku do suwnic czy żurawi. Mimo wszystko podstawą ich realizacji jest planowanie, projektowanie, uzgodnienie dokumentacji, a następnie wykonanie prac, próby ruchowe i odbiór UDT.

Czym się różni modernizacja od naprawy?

Zadaniem naprawy jest przywrócenie urządzeniu sprawności, po zaistniałym uszkodzeniu. Dzięki modernizacji zmieniamy parametry pracy urządzenia lub jego cechy, prowadząc do lepszego dostosowania urządzenia do potrzeb. Ani modernizacja, ani naprawa nie mogą zmienić charakterystyki czy przeznaczenia wciągnika, wciągarki. Modernizacja nie może obniżyć poziomu bezpieczeństwa użytkowania urządzenia.

Najczęściej wykonywane naprawy i modernizacje wciągników i wciągarek

Wciągarka jako zespół odrębnych elementów umieszczonych na wspólnej ramie, zdecydowanie łatwiej poddaje się większości prac modernizacyjnych niż wciągnik. Kompaktowa budowa wciągników skutecznie uniemożliwia zastosowanie innych podzespołów. Przyczynia się do tego też dążenie producentów w branży do stosowania rozwiązań charakterystycznych tylko dla swojej marki.

Z tej przyczyny wykonujemy zdecydowanie więcej modernizacji wciągarek niż wciągników. Polegają one najczęściej na wymianie napędów, zmianie sposobu sterowania, wymianie podzespołów na inne – nowe, zmianie sposobu zasilania wciągarki. Zdarzają się naprawy wciągarek związane z uszkodzeniami ramy stalowej, kół jezdnych, silników.

Prace realizowane w zakresie wciągników, często ograniczają się do napraw w postaci wymiany części 1:1.

Informacje na ten temat wymogów formalnych odnośnie modernizacji i napraw odnajdą Państwo także w Rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego. TUTAJ znajdą Państwo jego treść.

Poniżej zamieszczamy formularz kontaktowy, a jeśli wolą Państwo kontakt bezpośredni numery telefonów znajdują się TUTAJ